دهان شویه

انتخاب دهان شویه مناسب

دهان شویه چیست؟

دهان شویه مایعی است که می‌توان دهان را با آن قبل یا بعد از مسواک زدن شستشو داد. دهان شویه معمولاً برای خوش طعم یا خنک کردن دهان مصرف می‌شود. البته دهانشویه فواید بیشتری دارد که از آن جمله می‌توان به خارج کردن ذرات غذای باقیمانده بین دندان‌ها پس از مسواک زدن، پاک کردن پلاک از روی دندان‌ها و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ های لثه اشاره کرد.

دهان شویه

انواع دهانشویه

دهانشویه ضدعفونی کننده:

دهانشویه ضدعفونی کننده احتمالاً پرکاربردترین دهان شویه است که معمولاً حاوی الکل است. این نوع دهانشویه رشد باکتری‌ ها را متوقف می‌کند و عفونت را از بین می‌برد.

دهانشویه فلوراید:

دهانشویه فلوراید حاوی سدیم فلوراید است که دندان‌ ها را قوی می‌کند و از آن‌ ها در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند. مراقب باشید که از دهان شویه فلورایددار در مقدار زیاد استفاده نکنید، چون ممکن است برای سلامت عمومی بدن مضر باشد.

دهانشویه زیبایی:

دهانشویه زیبایی یا به نظر ما “دهانشویه بی‌ فایده” هیچ اثری بر سلامت دندان، دهان و لثه‌ ندارد و صرفاً برای خوشبو کردن دهان قبل از قرار ملاقات یا مصاحبه شغلی کاربرد دارد.

دهانشویه طبیعی:

دهانشویه طبیعی در مدت ده سال گذشته به عنوان جایگزین دهانشویه‌ های الکلی به محبوبیت قابل توجهی دست یافته است. شیوه تاثیرگ ذاری این نوع دهان شویه غالباً مانند معادل‌ هایی است که برای درمان عفونت یا زخم به کار برده می‌شود.

روش استفاده از دهانشویه:

دستور مصرف روی دهانشویه، در مورد مقدار استفاده و مدت زمان نگه داشتن در دهان را دقیقاً رعایت کنید.

دهانشویه را عموماً باید یک مدت مشخص پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن غرغره کنید.

از دندانپزشک معالج خود بخواهید تا بهترین دهانشویه را به شما معرفی کند.

دهانشویه را ننوشید!

استفاده از دهانشویه برای کودکان کوچکتر از ۷ سال مناسب نیست، چون ممکن است آن را قورت بدهند.