بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست ؟

چرا رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند؟

باگذشت زمان، دندان‌های شما از سفید به سمت غیر درخشان تغییر می‌کند. عواملی که در این زمینه نقش دارند به شرح زیر است:

غذا و نوشیدنی

قهوه، چای، شراب قرمز از عوامل اصلی رنگ گرفتن دندان‌ها هستند. آنچه به‌طور مشترک در این نوشیدنی‌ها یافت می‌شود پیگمان های قوی رنگی هستند که کروموژن نام دارند. این پیگمان ها به سطح سفید و بیرونی دندان (مینا) می‌چسبند.

استعمال دخانیات

دو ماده شیمیایی در تنباکو، رنگ ریزه‌های پایایی ایجاد می‌کنند: تار و نیکوتین. تار به‌طور طبیعی تیره است. نیکوتین بی‌رنگ است مگر آنکه با اکسیژن ترکیب شود که در این صورت به ماده زردرنگی تبدیل می‌شود که به‌صورت رنگ ریزه روی سطح قرار می‌گیرد.

سن

زیرپوسته سخت و سفید بیرونی دندان (مینا) بخش نرم‌تری وجود دارد که عاج نامیده می‌شود. باگذشت زمان، لایه مینای بیرونی، در اثر مسواک زدن نازک‌تر می‌شود و درنتیجه عاج زردرنگ بیشتر از ورای آن دیده می‌شود.

تروما (ضربه و آسیب)

اگر ضربه‌ای به دهان شما وارد شود، ممکن است رنگ دندان تغییر کند. چراکه پاسخ دندان به آسیب وارده، ساخته‌شدن لایه‌های بیشتر عاج است یعنی همان لایه تیره‌رنگ که زیر مینا قرارگرفته است.

داروها

از عوارض جانبی بعضی از داروها مانند گروه خاصی از آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد جنون و پرفشاری خون، تیره شدن دندان‌ هاست. چنانچه کودکان کم سن در زمان تشکیل دندان‌ها در معرض آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکین قرار بگیرند، (چه در دوران جنینی و چه در زمان نوزادی) بعدها تغییر رنگ واضحی را در دندان‌های دائمی نشان می‌دهند. شیمی درمانی و پرتوتابی سر و گردن نیز دندان‌ها را تیره می‌کند.

چه گزینه‌هایی برای سفید کردن دندان وجود دارد؟

قبل از شروع حتماً با دندانپزشک صحبت کنید، اگر کاندید سفید کردن دندان باشید، سه‌راه برای درخشانتر شدن دندان‌های شما وجود دارد. 

خمیر دندان‌های سفیدکننده:

ازآنجاکه تمام خمیردندان‌ها حاوی مواد ساینده خفیف هستند، می‌توانند رنگریزه‌ها را از سطح دندان بزدایند. خمیردندان‌های سفیدکننده حاوی مواد شیمیایی و پالیش کننده اضافه‌ای هستند که با کارآیی بیشتری رنگریزه‌های دندانی را می‌زداید. همواره به دنبال تأییدیه انجمن دندانپزشکی آمریکا روی این دسته از خمیردندان‌ها باشید. برخلاف مواد بلیچ کننده، این خمیردندان‌ها، رنگ دندان‌ها را تغییر نمی‌دهند و تنها رنگریزه‌ها را از روی دندان می‌زدایند.

بلیچینگ دندان داخل مطب:

بلیچینگ دندان داخل مطب معمولاً نیازمند یک جلسه حضور در مطب است. دندانپزشک جهت محافظت از لثه شما از ژل محافظ یا شیلد لاستیکی استفاده می‌کند. ماده بلیچ کننده، روی دندان‌های شما گذاشته می‌شود. سپس از طیف خاصی از نور و یا لیزر جهت افزایش کارایی ماده سفیدکننده استفاده می‌شود.

بلیچینگ دندان در خانه :

سفیدکننده‌های حاوی پراکساید سبب بلیچ مینای دندان می‌شود. این دسته از فراورده‌های غالباً به فرم ژل هستند که داخل‌تری قرار می‌گیرند و سپس روی دندان فیت می‌شوند. شما می‌توانید از نوارهای سفیدکننده که روی دندان می‌چسبد نیز استفاده کنید. غلظت این دسته از سفیدکننده ازآنچه در مطب توسط دندانپزشک مورداستفاده قرار می‌گیرد کمتر است.