مراقبت های بعد از ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی

نکات مهم بعد از ارتودنسی

ساعت‌ها بعد از قرار گیری دستگاه ارتودنسی در دهان، ممکن است دچار سردرد شدید شده و همچنین دندان‌هایتان دردناک باشد. پس از گذشت چند روز از ارتودنسی، این درد برطرف می‌شود. اما برای درمان سریع و کاهش درد، قرص استامینوفن و ژلوفن گزینه خوبی بوده و دردتان را به مدت محدودی برطرف می‌کند.در هر وعده بعد از غذا خوردن، تکه‌های زیادی از غذا در بین دندان‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی جمع شده و نیاز به نظافت و تمیز شدن دارند. پس از هر وعده حتما با مسواک بین دندانی، دندان‌های خود را تمیز کرده و مرتبا مسواک بزنید. در صورتی که در نظافت ارتودنسی خود کوتاهی کنید، پس از مدتی لثه شما دچار تورم و خونریزی شده و مشکلات جدی به بار می‌آورد.یکی از عادت‌های ناپسند در افراد، جویدن ناخن و سر خودکار و مداد است. می‌بایستی در حین درمان از انجام چنین کارهایی پرهیر کنید، چرا که می‌تواند باعث ایجاد مشکلات متعدد و به هم خوردن تنظیم ارتودنسی شما شود.

هفته اول درمان

جایگذاری بریس‌ها به هیچ وجه دردناک نیست و از اینکار ترسی نداشته باشید. البته ممکن است در روز اول، خوردن غذا برایتان سخت شده و در وعده‌هایتان وقفه به وجود بیاید. همچنین همانطور که ذکر شد، ممکن است در سه روز اول درمان دچار درد در دندان‌ها، اطراف لب و گونه‌ها شوید، چرا که دندان‌هایتان به فشار بریس‌ها عادت ندارند. برای کاهش درد ناشی از این اتفاق، می‌توانید از موم یا سیلیکون برای جایگذاری روی بریس‌ها استفاده کنید. همچنین شستشوی دهان با آب گرم و آب نمک می‌تواند مفید باشد. پس از گذشت یک هفته، درد ناشی از نصب بریس‌ها از بین رفته و به وجود آن‌ها عادت می‌کنید و همچنین بدون مشکل و وقفه می‌توانید غذا بخورید.

مسواک زدن در حین درمان

مسواک زدن بعد از هر وعده در طول درمان بسیار ضروری بوده و از بروز عفونت و مشکلات بزرگ جلوگیری می‌کند. اما مسواک زدن هم باید براساس اصول خاص باشد، در صورتی که مسواک زدن حین درمان را بلد نباشید، ممکن است به ارتودنسی خود صدمه بزنید. نخست اینکه باید از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید، چرا که فلوراید برای افراد دارای ارتودنسی بسیار مفید واقع شده و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. هنگام مسواک زدن، مسواک را چند ثانیه روی هر دندان کشیده و دور سیم را تمیز کنید. مسواک را موازی با دندان‌ها و لثه حرکت داده و آن را روی دندان فشار ندهید. بهتر است هر ۳ ماه یک بار مسواک خود را، به سبب پایداری اثر گذاری آن، عوض کنید.

کشیدن نخ دندان بعد از ارتودنسی

کشیدن نخ دندان با وجود ارتودنسی کار سختی به نظر می‌رسد اما به یاد داشته باشید که باید روزی حداقل ۱ بار نخ دندان بکشید تا غذاها و تکه‌هایی که بین دندان و سیم ارتودنسی باقی مانده است، تخلیه شود. برای اینکار بهتر است از نخ دندان‌های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. از نخ دندان‌های مخصوص ارتودنسی و مناسب برای افراد در حال درمان می‌توان به نخ دندان عبور دهنده، سوپر فلاس، ایر فلاس و نخ دندان آبی واترپیک اشاره داشت. برای انتخاب بهتر، با دندانپزشک خود مشورت کنید.برای تمیز کردن فاصله بین دندان‌ و سیم ارتودنسی، نخ دندان را از بین دندان و سیم ارتودنسی عبور دهید. به صورت بسیار آرام آن را حرکت داده و بین دندان و سیم را تمیز کنید. اصلا نخ را نکشید، چرا که ممکن است ارتودنسی از تنظیم خارج شده و دردسر بزرگی برایتان ایجاد شود.