روکش دندان

روکش دندان و انواع روکش های دندان

روکش دندان کلاهکی از جنس فلز یا سرامیک و یا ترکیبی از هر دوی آین هاست که بر روی دندان هایی که گوسته خارجی آن ها تخریب شده قرارداده می شود تا علاوه برحفظ دندان ها در برابر شکستن و ضربه نما و جلوه زیبایی را برای دندان ها به ارمغان می آورد.

روکش دندان

 

انواع روکش دندان
به طور کلی روکش های دندان با توجه به نوع ساختار و آلیاژ به کار برده شده به دو سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

روکش های فلزی
روکش های فلزی همان طور که از نامشان مشخص است از آلیاژ فلز طراحی و ساخته شده اند که با توجه به نوع فلز به کار برده شده در ساختار آن به رنگ های زرد و یا سفید عرضه می شوند. روکش های فلزی از بهترین نوع روکش ها محسوب می شوند و نسبت به روکش های رایج  از مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند ما به دلیل اینکه ظاهری زیبایی ندارند مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار نمی گیرند . در واقع یکی از معایب این دسته از روکش ها رنگ های آن هاست. این روکش ها از جنس فلزلتی نظیر پلاتینیوم، طلا، نیکل، کروم و … ساخته شده اند.

روکش های سرامیکی
این نوع روکش ها از جنس نوعی چینی همانند پرسلن ساخته شده اند که در قیاس با روکش های ترکیبی به سبب اینکه بسیار طبیعی تر جلوه می دهند در بسیاری از مراکز دندانپزشکی ها مورد استفاده قرار می گیرند. اگر چه این نوع روکشها دارای ساختاری ضعیف هستند اما در اغلب در دندان های جلویی بیشار مورد استفاده قرار می گیرند و زیبایی منحصر به فردی را برای دندان ها به القا می کنند. چناچه شخصی به آلیاژهای فلزی حسایت داشته باشد این نوع روکش ها گزینه ایده آلی برای اینگونه افراد حساس به آلیاژ فلز محسوب می شوند. این نوع روکش ها همواره پس از معاینه دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی همرنگ دندان های مجاور انتخاب می شوند و بر خلاف دیگر روکش های فلزی به طور کامل با رنگ دندان های بیمار همخوانی دارند.

روکش های ترکیبی
دسته دیگری از روکش های دندان روکش های ترکیبی ست که از جمله استفاده رایج دندان پزشکان به عنوان قالب به شمار رفته و در ساختار آن ها ترکیبی از آلیاژ فلز و سرامیک استفاده شده است. ساختار این نوع روکش ها به این صورت است که قسمت داخلی قالب و در واقع دور دندان را فلز پوشانیده و در قسمت خارجی روکشی از سرامیک ، زیبایی روکش را شامل می شود. فلز استفاده در قسمت داخلی در واقع استحکام دندان را در برابر شرایط محیطی از جمله ضربه افزایش می دهد.اینگونه روکش ها به دلیل استفاده از فلز مرغوب از استحکام بسیار بیشتری در مقایسه با روکشهای سرامیکی برخوردار بوده و به راحتی بر روی دندان ها فیت می شوند. در مقابل محاسن این نوع روکش ها لازم است تا معایب آن را نیز ذکر کنیم.این نوع روکش ها در مواردی که گلیز روکش آن از بین رفته باشدموجب سایش دندان مقابل می شود.احنمال اینکه این نوع روکش ها نرک بخورند و یا قسمت سرامیکی آن ها پریده باشد نیز وجود دارد که البته اگر این ترک ها و یا پریدگی روکش زیاد نباشد با کامپوزیت تعمیر و در صورتی که زیاد باشد با تعویض روکش فوقانی بازسازی می گردد. برای استفاده از روکش ها ضخامت بالاتری از دندان باید تراشیده شود.

روکش دندان زیرکونیوم
اسن نوع روکشها از زیر دسته روکش های سرامیکی به حساب می آید که توسط فریم های زیر کونیومی تقویت شده است. این نوع روکش ها از لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به روکش های ترکیبی دارند اما بجای استفاده از فلز در قسمت مرکزی از زیرکونیوم به رنگ سفید استفاده شده و از استحکام و مقاومت بسیار بیشتری در مقایسه با آلیاژهای فلزی برخوردار است. این نوع روکش ها به راحتی بر روی دندان ها فیت می شوند و از استحکام نسبتا بالایی برخوردار می باشد. زیبایی منحصر به فردی به دندان ها می بخشند اما از لحاظ قیمتی نیز ارزش بالاتری نسبت به روکش های دیگر د ارند. بهترین نوع روکش ها روکش های فلزی از جنس طلا هستند اما زیبایی را شامل نمی شوند . در رتبه دوم روکش های زیرکونیومی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. در صورتی که دندان قبل از انجام روکش به طور کامل تمیز و با دقت مهروموم نشده باشد امکان نفوذ باکتری به زیر روکش و ایجاد عفونت در دندان ها وجود دارد بنابراین حتما می بایست به متخصص ارتودنسی و دندانپزشک معتبر مراجعه نمود.