دندان مصنوعی

انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی جایگزین متحرکی برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود که از پلاستیک یا فلز و به صورت سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد. از دندانهای مصنوعی کامل در صورت از دست دادن تمام دندان‌ها و از دندان مصنوعی تکه‌ای در صورت باقی بودن چند دندان استفاده می‌شود.

دندان مصنوعی

انواع دندانهای مصنوعی 
دندان مصنوعی کامل (پروتز کامل)
دندانهای مصنوعی کامل به دو صورت “معمولی” یا “فوری” تهیه می‌شود. دندانهای مصنوعی معمولی پس از کشیدن دندان‌ها و التیام یافتن لثه‌ها، تقریباً ۸ تا ۱۲ هفته بعد از کشیدن دندان‌ها در دهان قرار داده می‌شود.اما دندانهای مصنوعی فوری از قبل تهیه می‌شود و به محض کشیدن دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرد تا بیمار در زمان انتظار برای التیام یافتن لثه‌ها بدون دندان نباشد. البته چون استخوان‌ها و لثه‌ها به مرور زمان، به ویژه در زمان التیام یافتن منقبض می‌شود، نقطه ضعف دندانهای مصنوعی فوری این است که در این مدت به دستکاری و تنظیم بیشتری نیاز دارد. بنابراین دندانهای مصنوعی فوری معمولاً راه‌ حلی موقتی است که تا زمان تهیه دندانهای مصنوعی اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دندانهای مصنوعی تکه‌ای (پروتز پارسیل)
دندان مصنوعی متحرک پارسیل معمولاً از دندانهای مصنوعی متصل به پایه پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه تشکیل می‌شود که به بدنه فلزی متصل می‌شود. این بدنه فلزی دندانهای مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارد. دندانهای مصنوعی تکه‌ای در صورتی کاربرد دارد که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین وجود داشته باشد. دندانهای مصنوعی پارسیل، ظریف و متحرک است، ظاهری طبیعی دارد و در عوض قلاب با اتصال‌های داخلی به روکش‌های کناری متصل می‌شود.بریج حالتی ثابت از پروتزهای پارسیل است که به صورت دایمی جایگزین دندانهای از دست رفته  می شود، دندان‌های دو طرف فضای خالی روکش می‌شود و دندان‌های مصنوعی به آنها متصل می‌شود. سپس پل (بریج) با سیمان در جای خود چسبانده می‌شود. بریج علاوه بر پر کردن فضای خالی از حرکت کردن دندان‌های مجاور نیز جلوگیری می‌کند.

تمیز کردن دندانهای مصنوعی
اکثر موارد شکستگی دندانهای مصنوعی زمانی رخ می‌دهد که دندان هنگام شستن داخل روشویی می‌افتد. بنابراین ما همواره به بیماران توصیه می‌کنیم که روشویی را پیش از شستن دندانهای مصنوعی با مقداری آب به ارتفاع چند سانتی‌متر پر کنند تا اگر دندانهای مصنوعی از دستشان رها شد، داخل آب و نه روی سطح سرامیکی سخت بیفتد.همچنین پیشنهاد می‌کنیم از پاک کننده‌های مخصوص دندانهای مصنوعی استفاده کنید، چون بعضی خمیر دندان‌ها باعث ساییدگی دندانهای مصنوعی می‌شوند. پاک کننده‌ی مخصوص لایه باکتریایی پوشاننده سطح رویی دندانهای مصنوعی را پاک می‌کند. اگر لایه باکتری روی دندان باقی بماند، تبدیل به پلاک می‌شود قرص‌های پاک کننده‌ای مخصوص تمیز کردن دندانهای مصنوعی وجود دارد که می‌توان در پایان روز از آنها برای زدودن لایه باکتری استفاده کرد تا دندانهای مصنوعی کهنه نشود و سال‌ها دوام داشته باشد.

استفاده از دندانهای مصنوعی
پس از ساخت دندانهای مصنوعی نیز باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کرد تا از سالم بودن بافت نرم اطمینان حاصل کرد. دندانهای مصنوعی با گیره روی دندان کناری ثابت نگه داشته می‌شود یا اگر بیمار هیچ دندانی نداشته باشد از نیروی مکش روی لثه‌ها برای نگه داشتن دندانهای مصنوعی استفاده می‌شود. چنانچه دندان مصنوعی به خوبی روی لثه ننشیند، مکش کاهش می‌یابد و دندان لق می‌شود. به همین دلیل ویزیت‌های دوره‌ای بسیار مهم است تا دندانپزشک بتواند وضعیت لثه‌ها و اندازه بودن دندانهای مصنوعی را بررسی کند. اگر دندانهای مصنوعی لق شده باشد، آستر آکریلیکی تازه زیر آن زده می‌شود تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد، مکش موثر ایجاد شود و دندانهای مصنوعی عملکرد مناسبی داشته باشد.